Единна народна партия участва в националния референдум на 6 ноември 2016 г. в подкрепа на трите въпроса в допитването. „Информационно-разяснителната кампания на ЕНП ще премине под мотото „Утрото идва само, а бъдещето зависи от нас“, защото мажоритарният избор на всеки гражданин му дава възможност да държи съдбата в ръцете си и да взема решения директно, без да чака да му бъдат спуснати от властта“, заяви председателят на Единна народна партия Валентина Василева-Филаделфевс. Това е третият национален референдум, в който ЕНП участва. Първият е срещу строежа на АЕЦ „Белене“, вторият ЗА електронното гласуване.
Позицията на Единна народна партия по трите въпроса на националния референдум е:
1. „Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?“
ДА – Мажоритарният избор е последователна политика, която Единна народна партия отстоява. Членовете на Единна народна партия са се явявали мажоритарно на парламентарни избори. За нас качествата на личността са водещи и трябва да са на показ, без да се крият в пропорционални листи. Така гражданите без партийни пристрастия също добиват мотивация да гласуват.
2. „Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите?“
ДА – Задължителното гласуване носи символичен ангажимент, но вменява на данъкоплатците отговорността при избора на хора, които да управляват общия ни бюджет. Доколкото средствата са общи и законите валидни за всички, е редно всеки да упражни гласа си, за да упълномощи във властта свой представител.
3. „Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде един лев за един получен действителен глас на последните парламентарни избори?“
ДА – Намаляването на субсидията за партиите е съобразена както с икономическото положение в страната, така и с факта, че тези субсидии правят бенефициентите недостижими политически субекти, които за разлика от останалите имат предимството да се развиват. Фактът, че някои политически субекти си позволяват дарения, подсказва, че тези средства са в повече и държавата може да ги използва рационално, за да изпълни тя функциите си спрямо нуждите на хората. В противен случай с нашите данъци някои трупат партийни дивиденти. Партиите е редно да се издържат преимуществено от членовете си.